Kā izvēlēties ērtu un darbam atbilstošu lāpstu, par to uzzināsiet šajā rakstā.

Pirmā lāpsta parādījusies jau 3.gs.p.m.ē., bet šobrīd pieejami 12 000 dažādu modifikāciju lāpstu.

Lāpstas tiek iedalītas divos tipos – sniega un dārza. Sniega lāpstas domātas sniega tīrīšanai, savukārt dārza lāpstas paredzētas rakšanai, stādīšanai, dobju iekārtošanai un citām darbībām. Dažas lāpstas piemērotas arī tūrismam un ceļojumiem – tās ir vieglas un nelielas. Protams ir arī lāpstas, kuras palīdz rakt naudu. Ierasti tās ir pie tiem, kuri piedāvā kredītus parādniekiem ar nenokārtotām parādsaistībām un sliktu kredīvēsturi.

Saimniekojot sētā, bez dārza lāpstas neiztikt. Turklāt kārtīgam saimniekam parasti ir vairākas lāpstas, kas noderēs dažādiem darbiem, – lielākas, mazākas, ar īsāku un garāku kātu, noapaļotas, trīsstūrveida vai liekšķeres.

Trīs dārza lāpstu veidi

Ja jūs nopietni pievēršaties dārzkopībai, jums ir nepieciešama patiesi laba dārza lāpsta. Veikalos pieejams ir plašs lāpstu un liekšķeru klāsts, kas ļauj lieliski paveikt dārza darbus. Pēc formas izšķir trīs dārza lāpstu veidus. Lāpsta ar spicu galu paredzēta rakšanai cietā un akmeņainā augsnē, vietā, kur ir saknes. Izmantojot lāpstu ar taisnu galu, var ērti izrakt bedrītes stādīšanai, izveidot dobes un veikt līdzīgus darbus jau iekoptā dārzā. Liekšķerei ir lielāka ietilpība, tā piemērota smilšu, kūdras, grants vai citu birstošu materiālu pārvietošanai.

Kātam ir liela nozīme

Lāpstu kāti mēdz būt no dažādiem materiāliem: koka, metāla, alumīnija vai stiklšķiedras. Tiem var būt ergonomiski izliekumi, kas ļauj darbu paveikt ar mazāku piepūli. Kāta materiāls ietekmē lāpstas kopējo svaru. Sievietēm, protams, patīk vieglāki darbarīki.

Izvēloties lāpstu ar stiklšķiedras kātu, ieguvums būs nelielais svars, tomēr šāds darbarīks jāsargā no asiem triecieniem un nevar būt pakļauts lielai slodzei, mēģinot izcelt, piemēram, smagu akmeni no tranšejas.

Nebūtu jāuztraucas, ka lāpsta ar metāla kātu būs ļoti smaga. Mūsdienās izmanto vieglus sakausējumus, kas ir ļoti izturīgi. Tradicionāli pieprasīti ir vieglie un elastīgie koka kāti. Vislabāk izvēlēties kātu bez zariem, kas nelūzīs, vai dārgāku no līmēta koka.

Kāta galā parasti ir rokturis, kas var būt burta D vai T formā (parasti koka lāpstām). Populārākie ir D veida rokturi, un arī tiem mēdz būt uzlabojumi, piemēram, mīkstinājums vai pat iestrādāts amortizators triecienu slāpēšanai.

Lai vienlīdz ērti lāpstu varētu lietot vairāki, pēc garuma atšķirīgi cilvēki, mēdz būt lāpstas ar teleskopiski regulējamu kātu.

Ar lāpstas kāta garumu gan nevajadzētu pārspīlēt. Zemi rok nevis ar taisnu muguru, bet saliecoties. Turklāt jo garāks kāts, jo lielāka slodze rokām, paceļot pilnu lāpstu. Izņēmums ir tranšeju rakšanai domātie darbarīki. To kāts ir ļoti garš un elastīgs, lai vieglāk izmest zemi virspusē.

Dažādi materiāli

Arī lāpstas platums jāizvēlas atbilstoši paša spēkiem. Dārza lāpstas gan parasti ir 20–25 cm platas.

Uzmanība noteikti jāpievērš asmens metālam un kāta stiprinājuma vietai. Lētākajām šajā vietā ir parasts metinājums, kas metāla sakaršanas dēļ var nebūt tik izturīgs un lielākas slodzes gadījumā var nolūzt. Kvalitatīvākām lāpstām šis savienojums ir ļoti izturīgs.

Jāņem vērā, ka laba lāpsta nebūs lēta – tā maksās 15–20 eiro un daudz vairāk, ja izmantoti īpaši izturīgi materiāli un sarežģītāki apstrādes veidi. Lāpstas no sakausējumiem ar titānu ir ļoti izturīgas un vieglas, turklāt nerūsē.

Lētākos rīkus izgatavo no dzelzs vai nerūdīta tērauda. Kvalitāti var pārbaudīt, uzsitot pa lāpstas asmeni. Ja dzirdama dzidra skaņa, darbarīks būs viegls un izturīgs. Jau ilgāku laiku populāras ir lāpstas ar izliektu asmeni un teflona pārklājumu. Rokot ar to, mugurkaulam būs mazāka slodze, mitra augsne nelips pie asmens.

Der atcerēties

Cik garš darbarīks jāizvēlas? Jāsaliec roka elkonī, lai tā veido 90 grādu leņķi. Šādi izdarot, plauksta rāda lāpstas vēlamo garumu. Cits ieteikums – lāpstai kopā ar rokturi jābūt par 10 cm zemākai nekā racēja plecam, tad ar lāpstu būs ērti strādāt.

Izvēloties, protams, tiek ņemts vērā arī zīmols.

Lai lāpsta kalpotu ilgi, tā jāsaudzē. Pēc darba jānotīra un virsma jāpārklāj ar piemērotu eļļu. Vislabāk, ja eļļa ar laiku bioloģiski sadalās.

Sniega lāpstas izvēle

Kvalitatīva sniega lāpsta kalpos līdz pat 10 gadiem un noteikti raisīs arī darba prieku, jo būs gan vieglāk cilājama, gan izpaliks darba tulznas.

Noteikti vajadzētu pievērst uzmanību ne tikai lāpstas kvalitātei, bet arī darbarīka ergonomikai. Sevišķi, ja ar sniega tīrīšanu nāksies nodarboties regulāri. Nekautrējieties veikalā piemērīt lāpstu. Vai tā atbilst jūsu miesasbūvei un auguma garumam, vai tā ir pietiekoši elastīga un nelūzīs pie pirmās pretestības, vai pretēji – neliecas par daudz. Uztaisiet pāris vēzienus, lai redzētu vai darbojoties nenākas par daudz pieliekties, vai nezaudējat līdzsvaru. Vislabāk, ja stumjot sniegu, lāpsta ar zemi veidos 45 grādu leņķi. Tā jūs mugurai radīsiet vismazāko iespējamo slodzi.

Svarīgi aplūkot lāpstas formu. Liekšķeres mēdz būt taisnas, ar vienu un trīs bortiem, pēc konfigurācijas taisnas vai ieliektas. Sniega stumšanai variet izvēlēties platu lāpstu ar trīs bortiem, kas ļaus ātri tikt galā ar lielu sniega daudzumu. Ja sniegs jānotīra ātri, tad stūmējs būs vislabākā izvēle. Vieglie stūmēji ar ergonomiskajiem rokturiem ļaus jums ātri paveikt darbu un atgriezties mājā, lai baudītu tasi siltas tējas. Ja neesat gatavs tik lielai slodzei, tad ērtāka noteikti būs ieliekta trīsbortu liekšķere ar kuru viegli manevrēt. Pārdomājiet cik lielu liekšķeri varēsiet pacelt.

Nozīme ir ne vien liekšķeres, bet arī lāpstas kāta formai. Tiem ir dažādi ergonomiski izliekumi, lai atvieglotu lāpstas saimnieka darbu un pasargātu muguru no pārslodzes.

Ja vietas instrumentu glabāšanai nav daudz, tad laba izvēle ir saliekamie instrumenti. Tāda saliekamā lāpsta lieti noderēs arī autovadītājam.

Noderīgas ir arī sniega lāpstas ar teleskopisko kātu, kuras garumā var izstiept līdz pat 6,4 metriem. Tā var ērti notīrīt jumtu, kas īpaši svarīgi, lai sniegs to nebojātu, kā arī neuzkristu mājas iemītniekiem vai garāmgājējiem.

No sniega lāpstas materiāla ir atkarīgs tās kalpošanas ilgums. Sniega lāpstas tiek gatavotas no visdažādākajiem materiāliem – koka, metāla, alumīnija, plastikāta. Neviens no materiāliem nav mūžīgs un, īpaši papūloties, salauzt var jebkuru. Taču parasti tās paredzētas ne vienai vien sezonai.

Izvēloties koka lāpstu, noteikti pievērsiet uzmanību, lai liekšķeres mala būtu apsista ar metālu, kas ļaus tai ilgāk kalpot. Lūkojoties uz plastmasas lāpstām jāpievērš uzmanība, lai tās izgatavotas no kvalitatīvas aukstum un triecienizturīgas plastmasas. Citādi darbā ar sniegu tā ātri saplaisās un kļūs nelietojama.

Daudzas lāpstas ir apstrādātas ar speciālu materiālu, lai pie tās neliptu sniegs. Svarīgs ir arī lāpstas kāta materiāls. Ja šķiet, ka koks ir nepārspējams izturības ziņā, tad jāpatur prātā, ka tas ir daudz smagāks. Turklāt daudzas lāpstas alumīnija kātos ir ne tikai vieglākas, bet arī izcili izturīgas.

Kāta diametram optimāli vajadzētu būt apmēram 5 cm. Ja tas izgatavots no koka, tad noteikti pārbaudiet vai tas pietiekami apstrādāts – lai nebūtu pilnas rokas ar skabargām. Tāpat ilgāk kalpos lakots vai krāsots kāts. Pievērsiet arī, lai lāpstas kāts nebūtu pārāk slidens, jo ar tādu būs grūti strādāt.

Tīrot sniegu, noderēs arī dažādi palīginstrumenti, piemēram, ledus cirtņi, kā arī kaisāmais materiāls. Īpaši ērti atbrīvoties no ledus kārtas, kas izveidojusies uz bruģakmens, var ar cirtņiem. Ledus cirtņus var lietot arī biezas ledus kārtas skaldīšanai. Atbrīvoties no nelielas sniega kārtas var arī lietojot īpaši ziemai piemērotas slotas, kas veidotas no izturīgiem metāla sariem.

Please follow and like us: