Turēt naudu zeķē ir bīstami. To var nozagt, tā var sadegt ugunsgrēkā, turklāt to “ēd” inflācija. Bet vai Latvijas iedzīvotājiem ir pieejamas alternatīvas, kuras ir gan ienesīgas, gan drošas? Šajā rakstā apskatīsim populārākos ieguldījumu produktus Latvijā, kā arī to priekšrocības un mīnusus.

Populārākā izvēle – noguldījums bankā.

Dzirdēts, ka turēt krājumus kontā ir dumji, jo naudu ēd inflācija. No vienas puses tā ir taisnība. No otras puses – daudzās situācijās tieši noguldījums bankā ir gudrākā izvēle:

1)Ja tavi uzkrājumi nepārsniedz 6 mēnešu budžetu (ikmēneša tēriņi x 6), visgudrāk tos ir turēt tieši bankā, nebaltām dienām.

2) Ja naudu tev vajadzēs drīz – mēnešu vai pat 2-3 gadu laikā – šobrīd tirgū būs grūti atrast izdevīgāku opciju kā termiņdepozīts.

Otrs lielākais uzkrājums  – 2. pensiju līmenis.

2. pensiju līmenis Latvijas iedzīvotājiem statistiski ir otrs lielākais uzkrājums. Tajā caur nodokļiem uzkrājas 6 % tavas algas. 2. pensiju līmenī nav iespējams veikt papildu iemaksas – cik samaksāsi nodokļos, tik arī uzkrāsi.

Nākamie populārākie – 3. pensiju līmenis un uzkrājošā apdrošināšana.

Ieguldot šajos produktos līdz 10 % no bruto algas (pa abiem kopā) jeb līdz 4000 EUR gadā, vari saņemt ienākuma nodokļa atmaksu. Tas šos produktus padara pievilcīgus. Tomēr ir jāuzmanās. Latvijas 3. pensiju līmeņa komisijas ir augstākās Eiropā. Abus šos produktus ir vērts izmantot, ja:

 • Esi gatavs savu naudu neredzēt vismaz 10 gadus (uzkrājošā) vai līdz 55 gadu vecumam (3. pensiju līmenis);
 • Nākamos 10 gadus vai līdz 55 gadu vecumam plāno strādāt Latvijā un izmantot IIN atmaksas iespēju.

Tradicionālie ieguldījumu fondi – populāri, bet dārgi.

Nākamie populārākie ir tradicionālie ieguldījumu fondi. Par tiem nodokļus neatgriež, bet tos var pirkt un pārdot bez laika ierobežojuma. Tomēr arī šo produktu vajadzētu izmantot, paturot prātā investīciju laika horizontu:

 • Akciju fondos vēlams ieguldīt uz 5-7+ gadiem (jo īsākā termiņā būtiski paaugstinās zaudējumu risks);
 • Obligāciju fondus var pirkt arī uz īsāku termiņu, bet pie šī brīža zemajām procentu likmēm šie fondi nav pārāk pievilcīgi.

Latvijas komercbanku izplatītie ieguldījumu fondi diemžēl lielākoties ir dārgi. Tipiskas komisiju likmes ir diapazonā 1 – 2 % gadā, bet sastopami arī ievērojami dārgāki fondi. Šāds komisiju līmenis “apēdīs” lielu daļu no fonda peļņas.

Ja vēlies ieguldīt Latvijas banku izplatītajos fondos, rūpīgi salīdzini nosacījumus un komisiju likmes.

Tiešie ieguldījumi akcijās un obligācijās – piemēroti turīgajiem. 

Ar lielajām Latvijas komercbankām saistītie brokeri akciju pirkumam parasti piemēro apjomīgas minimālās komisijas – piemēram, 2-6 EUR par katru Baltijas akciju pirkumu un 20-50 EUR par katru ārzemju akciju pirkumu. Tas nozīmē, ka minimālā vēlamā summa vienam pirkumam ir mērama simtos vai pat tūkstošos eiro.

Diversificētā portfelī būtu jāietver 20-30 vai vairāk uzņēmumu akcijas. Ātri kļūst skaidrs, ka šī ir opcija tikai turīgajiem.

Jāuzmanās no spekulatīviem ieguldījumiem – valūtas, zelta, opcijām un citiem.

Amatierim jāturas ļoti tālu no spekulatīviem ieguldījumiem – opcijām, CFD un citiem. Arī pēdējā laikā populārās kriptovalūtas ir spekulatīvs un augstā mērā riskants ieguldījums, kurā pavisam reāli iespējams pazaudēt visu.

Ieteikumi

 • Vispirms uzkrāj 6-12 mēnešu drošības spilvenu krājkontā vai termiņdepozītā. Šai naudai neskaries klāt.
 • Parūpējies par savu 2. pensiju līmeni, jo tur jau šobrīd krājas 6 % tavas algas.
 • Ja plāno dzīvot un strādāt Latvijā, apsver 3. pensiju līmeni un uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu – bet izpēti nosacījumus un izvēlies zemas izmaksas!
 • Citus līdzekļus, ko vēlies ieguldīt uz 5-7+ gadiem, iespējams ieguldīt ieguldījumu fondos. tavai turībai augot, vari apsvērt tiešos ieguldījumus akcijās un obligācijās. Vienmēr rūpīgi rēķini līdzi izmaksas!
 • Uzmanies no spekulatīviem instrumentiem, kā arī neieguldi lielu daļu savu aktīvu jaunos, inovatīvos, vēl nepierādītos finanšu produktos.
 • Izvērtē riskus– neatkarīgi no tā, kāda veida investīcijas tu veic, riska sadalīšana ir svarīga. Tā vietā, lai ieguldītu visu savu naudu vienā vietā, ieguldi to vairākās vietās vienlaicīgi, tas palīdzēs saprast, kurš no investīciju veidiem var tev dot visefektīvāko peļņu. Šāda stratēģija palīdzēs samazināt iespēju zaudēt savus naudas līdzekļus.
 • Papildu izmaksas – dažu ieguldījumu kontu vai vērtspapīru kontu pārvaldīšana ir maksas pakalpojums, tāpēc pirms konta atvēršanas noteikti noskaidro, kādas papildus izmaksas banka vai brokeris piemēro.
 • Ātri kļūt bagātām nav iespējams – investīcijas ir ilgtermiņa process. Ilgtermiņā investīcijas var dot tev daudz lielāku labumu, nekā īstermiņa ieguldījumi, taču tas prasa laiku un pacietību.
 • Zaudējumi – neizbēgami ar jebkura veida investīcijām pastāv risks zaudēt savus naudas līdzekļus, to var ietekmēt daudz un dažādi faktori, sākot ar uzņēmuma bankrotu, ekonomikas lejupslīdi, valūtas izmaiņām, nekārtotām parādsaistībām un citām lietām. Šādu riska iespējamību vajadzētu izvērtēt un investēt tikai, tad ja esi spējīgs uzņemties risku, pat ja zaudē daļu ieguldījumu.
Please follow and like us:
error